Round #1 - Poule
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Status
1 DE HAAS Martijn  
2 SLUMAN Patrick 29 
3 WALET Koen 31 
4 NONHEBEL Floris 32 
5 STRUNKS Jeffrey 39 
6 DE JONG Nighel 40 
7 BOSMAN Niels  
8 SMITS Francois 46 
9 ERTOLA Milo 48 
10 PETRELLI Luca  
11 JANS Maria  
12 HVIID BOUWMAN Elias 57 
13 KENNEDY Juriaan 58 
14 DE WAAL Sigert 61 
15 NAHR Chantal 21 
16 DE RIDDER Nikki  
17 SCHIPPER August  
18 MAN Koen  
19 VAN DEN HOEVEN Pieter  
20 VAN DE SANDE Lucas  
21 VAN KNIJFF Sabine  
22 PERON Sean  
23 KONING Servaes  
24 MOUSSET Tycho  
25 REUREKAS Gijs  
26 BIJLEVELD Vincent  
27 FLEISCHER Flos  
28 MAN Yin  
29 PINGO-ALMADA Monica  
Round Scores
Poule #1
# 1 2 3 4 5 V V/M HS HR Ind
PINGO-ALMADA Monica 1 D4 V5 D3 D0 1 0.25 12 17 -5
PETRELLI Luca 2 V5 V5 D3 D4 2 0.50 17 14 +3
FLEISCHER Flos 3 D2 D0 D1 D1 0 0.00 4 20 -16
JANS Maria 4 V5 V5 V5 D3 3 0.75 18 12 +6
DE HAAS Martijn 5 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 8 +12

Poule #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
SLUMAN Patrick 1 V5 V5 V5 V5 D3 4 0.80 23 10 +13
HVIID BOUWMAN Elias 2 D1 D1 V5 V5 D2 2 0.40 14 20 -6
SCHIPPER August 3 D0 V5 D4 V5 D0 2 0.40 14 20 -6
ERTOLA Milo 4 D2 D2 V5 V5 D4 2 0.40 18 23 -5
VAN DE SANDE Lucas 5 D2 D3 D4 D4 D0 0 0.00 13 25 -12
REUREKAS Gijs 6 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 9 +16

Poule #3
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
KENNEDY Juriaan 1 V5 V5 V5 V5 D1 4 0.80 21 7 +14
VAN DEN HOEVEN Pieter 2 D1 V5 D2 V5 D0 2 0.40 13 23 -10
PERON Sean 3 D0 D4 D0 D4 D1 0 0.00 9 25 -16
SMITS Francois 4 D1 V5 V5 V5 D1 3 0.60 17 13 +4
VAN KNIJFF Sabine 5 D0 D4 V5 D1 D0 1 0.20 10 24 -14
WALET Koen 6 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 3 +22

Poule #4
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
BOSMAN Niels 1 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 15 +10
DE WAAL Sigert 2 D3 V5 V5 D1 V5 3 0.60 19 18 +1
KONING Servaes 3 D4 D4 V5 D1 D1 1 0.20 15 21 -6
BIJLEVELD Vincent 4 D3 D1 D1 D2 D2 0 0.00 9 25 -16
NONHEBEL Floris 5 D1 V5 V5 V5 V5 4 0.80 21 10 +11
MAN Koen 6 D4 D3 V5 V5 D1 2 0.40 18 18 0

Poule #5
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
DE JONG Nighel 1 V5 V5 D4 V5 V5 4 0.80 24 12 +12
DE RIDDER Nikki 2 D0 D3 D3 D4 D1 0 0.00 11 25 -14
MOUSSET Tycho 3 D2 V5 D1 V5 D3 2 0.40 16 20 -4
STRUNKS Jeffrey 4 V5 V5 V5 V5 D3 4 0.80 23 16 +7
NAHR Chantal 5 D4 V5 D2 D3 D2 1 0.20 16 24 -8
MAN Yin 6 D1 V5 V5 V5 V5 4 0.80 21 14 +7

Round #2 - DE (All Places Fenced)
Round Seeding
Seed Name Class./Rank V V/M HS HR Ind Status
1 WALET Koen 31  1.00  25  +22  Advanced
2 REUREKAS Gijs   1.00  25  +16  Advanced
3 DE HAAS Martijn   1.00  20  +12  Advanced
4 BOSMAN Niels   1.00  25  15  +10  Advanced
5 KENNEDY Juriaan 58  0.80  21  +14  Advanced
6 SLUMAN Patrick 29  0.80  23  10  +13  Advanced
7 DE JONG Nighel 40  0.80  24  12  +12  Advanced
8 NONHEBEL Floris 32  0.80  21  10  +11  Advanced
9 STRUNKS Jeffrey 39  0.80  23  16  +7  Advanced
10 MAN Yin   0.80  21  14  +7  Advanced
11 JANS Maria   0.75  18  12  +6  Advanced
12 SMITS Francois 46  0.60  17  13  +4  Advanced
13 DE WAAL Sigert 61  0.60  19  18  +1  Advanced
14 PETRELLI Luca   0.50  17  14  +3  Advanced
15 MAN Koen   0.40  18  18  Advanced
16 MOUSSET Tycho   0.40  16  20  -4  Advanced
17 ERTOLA Milo 48  0.40  18  23  -5  Advanced
18T SCHIPPER August   0.40  14  20  -6  Advanced
18T HVIID BOUWMAN Elias 57  0.40  14  20  -6  Advanced
20 VAN DEN HOEVEN Pieter   0.40  13  23  -10  Advanced
21 PINGO-ALMADA Monica   0.25  12  17  -5  Advanced
22 KONING Servaes   0.20  15  21  -6  Advanced
23 NAHR Chantal 21  0.20  16  24  -8  Advanced
24 VAN KNIJFF Sabine   0.20  10  24  -14  Advanced
25 VAN DE SANDE Lucas   0.00  13  25  -12  Advanced
26 DE RIDDER Nikki   0.00  11  25  -14  Advanced
27T BIJLEVELD Vincent   0.00  25  -16  Advanced
27T PERON Sean   0.00  25  -16  Advanced
29 FLEISCHER Flos   0.00  20  -16  Advanced
Round Scores
View tableau from
Table of 32 Table of 16 Table of 8 (Pl. 1-8) Semi-Finals Finals  
           
(1) WALET Koen
 
  (1) WALET Koen
 
(32) -BYE-   
    (1) WALET Koen
 
(17) ERTOLA Milo
 
  15 - 9 
  (16) MOUSSET Tycho
 
 
(16) MOUSSET Tycho
 
15 - 14   
    (1) NONHEBEL Floris
 
(9) STRUNKS Jeffrey
 
  15 - 14 
  (9) STRUNKS Jeffrey
 
   
(24) VAN KNIJFF Sabine
 
15 - 3     
    (8) NONHEBEL Floris
 
 
(25) VAN DE SANDE Lucas
 
  15 - 7   
  (8) NONHEBEL Floris
 
 
(8) NONHEBEL Floris
 
15 - 9   
    (1) NONHEBEL Floris
 
(5) KENNEDY Juriaan
 
  15 - 14 
  (5) KENNEDY Juriaan
 
   
(28) PERON Sean
 
15 - 3     
    (5) KENNEDY Juriaan
 
   
(21) PINGO-ALMADA Monica
 
  15 - 10     
  (12) SMITS Francois
 
     
(12) SMITS Francois
 
15 - 7       
    (4) BOSMAN Niels
 
 
(13) DE WAAL Sigert
 
  15 - 14   
  (13) DE WAAL Sigert
 
   
(20) VAN DEN HOEVEN Pieter
 
15 - 4     
    (4) BOSMAN Niels
 
 
(29) FLEISCHER Flos
 
  15 - 9   
  (4) BOSMAN Niels
 
 
(4) BOSMAN Niels
 
15 - 3   
    (1) DE HAAS Martijn
 
(3) DE HAAS Martijn
 
  15 - 9 
  (3) DE HAAS Martijn
 
   
(30) -BYE-       
    (3) DE HAAS Martijn
 
   
(19) HVIID BOUWMAN Elias
 
  15 - 9     
  (14) PETRELLI Luca
 
     
(14) PETRELLI Luca
 
15 - 9       
    (3) DE HAAS Martijn
 
   
(11) JANS Maria
 
  15 - 14     
  (11) JANS Maria
 
       
(22) KONING Servaes
 
15 - 6         
    (6) SLUMAN Patrick
 
     
(27) BIJLEVELD Vincent
 
  15 - 8       
  (6) SLUMAN Patrick
 
     
(6) SLUMAN Patrick
 
15 - 4       
    (2) DE HAAS Martijn
 
 
(7) DE JONG Nighel
 
  15 - 10   
  (7) DE JONG Nighel
 
   
(26) DE RIDDER Nikki
 
15 - 5     
    (7) DE JONG Nighel
 
   
(23) NAHR Chantal
 
  15 - 12     
  (10) MAN Yin
 
     
(10) MAN Yin
 
15 - 6       
    (2) REUREKAS Gijs
 
 
(15) MAN Koen
 
  15 - 6   
  (15) MAN Koen
 
   
(18) SCHIPPER August
 
15 - 10     
    (2) REUREKAS Gijs
 
 
(31) -BYE-    15 - 8   
  (2) REUREKAS Gijs
 
 
(2) REUREKAS Gijs
 
   
   

Bronze Medal  
   
(4) BOSMAN Niels
 
  (3) REUREKAS Gijs
 
(3) REUREKAS Gijs
 
15 - 13 
   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) WALET Koen
 
  (5) WALET Koen
 
(5) KENNEDY Juriaan
 
15 - 8 
    (5) DE JONG Nighel
 
(6) SLUMAN Patrick
 
  15 - 14 
  (6) DE JONG Nighel
 
 
(7) DE JONG Nighel
 
15 - 14   
   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) KENNEDY Juriaan
 
  (7) KENNEDY Juriaan
 
(7) SLUMAN Patrick
 
15 - 12 
   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) MOUSSET Tycho
 
  (9) STRUNKS Jeffrey
 
(9) STRUNKS Jeffrey
 
15 - 14 
    (9) STRUNKS Jeffrey
 
(12) SMITS Francois
 
  15 - 13 
  (12) SMITS Francois
 
 
(13) DE WAAL Sigert
 
15 - 14   
    (9) MAN Yin
 
(14) PETRELLI Luca
 
  15 - 8 
  (11) JANS Maria
 
   
(11) JANS Maria
 
Opponent withdrew     
    (10) MAN Yin
 
 
(10) MAN Yin
 
  15 - 7   
  (10) MAN Yin
 
 
(15) MAN Koen
 
15 - 14   
   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) SMITS Francois
 
  (11) SMITS Francois
 
(11) JANS Maria
 
Opponent withdrew 
   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(16) MOUSSET Tycho
 
  (13) DE WAAL Sigert
 
(13) DE WAAL Sigert
 
15 - 7 
    (13) MAN Koen
 
(14) -BYE-    15 - 14 
  (14) MAN Koen
 
 
(15) MAN Koen
 
   
   

Table of 2 (Pl. 15-16)  
   
(16) MOUSSET Tycho
 
  (15) MOUSSET Tycho
 
(15) -BYE-   
   

Final Results
Event finished at 17:55
Place Name
1 DE HAAS Martijn
2 NONHEBEL Floris
3 REUREKAS Gijs
4 BOSMAN Niels
5 DE JONG Nighel
6 WALET Koen
7 KENNEDY Juriaan
8 SLUMAN Patrick
9 MAN Yin
10 STRUNKS Jeffrey
11 SMITS Francois
12 JANS Maria
13 MAN Koen
14 DE WAAL Sigert
15 MOUSSET Tycho
16 PETRELLI Luca
17 ERTOLA Milo
18T SCHIPPER August
18T HVIID BOUWMAN Elias
20 VAN DEN HOEVEN Pieter
21 PINGO-ALMADA Monica
22 KONING Servaes
23 NAHR Chantal
24 VAN KNIJFF Sabine
25 VAN DE SANDE Lucas
26 DE RIDDER Nikki
27T BIJLEVELD Vincent
27T PERON Sean
29 FLEISCHER Flos