Round #1 - Poule
Round Seeding
Seed Name Rank Members Club(s) Country Status
1 Esprit   CLAESSENS Mandy; EHRHARDT Jonas; STELDER Sacha; TODOROVA Slavyana  ASSVE  NED 
2 Belgie   DENIS Pierre-Yves; JACQUES Philippe; LEGRAND Gauthier    NED 
3 SCA S1   SCHAAFSMA Bote; SPIJKER Anna; TALBOT Laura    NED 
4 SCA S2   VAN DEN BOSCH Valentijn; VAN DER WEIDE Rick; VANDE LINDE Lisa    NED 
Round Scores
Poule #1
# 1 2 3 4 V V/M HS HR Ind
SCA S1
NED
1 D39 V45 V45 2 0.67 129 114 +15
Belgie
NED
2 V45 V45 V45 3 1.00 135 102 +33
SCA S2
NED
3 D32 D33 V45 1 0.33 110 119 -9
Esprit
ASSVE / NED
4 D37 D30 D29 0 0.00 96 135 -39

Bout 1 vs. 4: SCA S1 vs Esprit
# Esprit HS Score Score HS SCA S1 #
6 STELDER Sacha SCHAAFSMA Bote 3
5 EHRHARDT Jonas SPIJKER Anna 1
4 TODOROVA Slavyana TALBOT Laura 2
6 STELDER Sacha SPIJKER Anna 1
4 TODOROVA Slavyana SCHAAFSMA Bote 3
5 EHRHARDT Jonas TALBOT Laura 2
4 TODOROVA Slavyana SPIJKER Anna 1
6 STELDER Sacha TALBOT Laura 2
5 EHRHARDT Jonas 37 45 SCHAAFSMA Bote 3
      D37 V45      

Bout 2 vs. 3: Belgie vs SCA S2
# SCA S2 HS Score Score HS Belgie #
6 VAN DEN BOSCH Valentijn JACQUES Philippe 3
5 VANDE LINDE Lisa LEGRAND Gauthier 1
4 VAN DER WEIDE Rick DENIS Pierre-Yves 2
6 VAN DEN BOSCH Valentijn LEGRAND Gauthier 1
4 VAN DER WEIDE Rick JACQUES Philippe 3
5 VANDE LINDE Lisa DENIS Pierre-Yves 2
4 VAN DER WEIDE Rick LEGRAND Gauthier 1
6 VAN DEN BOSCH Valentijn DENIS Pierre-Yves 2
5 VANDE LINDE Lisa 33 45 JACQUES Philippe 3
      D33 V45      

Bout 1 vs. 3: SCA S1 vs SCA S2
# SCA S2 HS Score Score HS SCA S1 #
6 VAN DEN BOSCH Valentijn SCHAAFSMA Bote 3
5 VANDE LINDE Lisa SPIJKER Anna 1
4 VAN DER WEIDE Rick TALBOT Laura 2
6 VAN DEN BOSCH Valentijn SPIJKER Anna 1
4 VAN DER WEIDE Rick SCHAAFSMA Bote 3
5 VANDE LINDE Lisa TALBOT Laura 2
4 VAN DER WEIDE Rick SPIJKER Anna 1
6 VAN DEN BOSCH Valentijn TALBOT Laura 2
5 VANDE LINDE Lisa 32 45 SCHAAFSMA Bote 3
      D32 V45      

Bout 2 vs. 4: Belgie vs Esprit
# Esprit HS Score Score HS Belgie #
6 EHRHARDT Jonas DENIS Pierre-Yves 3
5 CLAESSENS Mandy LEGRAND Gauthier 1
4 TODOROVA Slavyana JACQUES Philippe 2
6 EHRHARDT Jonas LEGRAND Gauthier 1
4 TODOROVA Slavyana DENIS Pierre-Yves 3
5 CLAESSENS Mandy JACQUES Philippe 2
4 TODOROVA Slavyana LEGRAND Gauthier 1
6 EHRHARDT Jonas JACQUES Philippe 2
5 CLAESSENS Mandy 30 45 DENIS Pierre-Yves 3
      D30 V45      

Bout 3 vs. 4: SCA S2 vs Esprit
# Esprit HS Score Score HS SCA S2 #
6 EHRHARDT Jonas VANDE LINDE Lisa 3
5 STELDER Sacha VAN DER WEIDE Rick 1
4 CLAESSENS Mandy VAN DEN BOSCH Valentijn 2
6 EHRHARDT Jonas VAN DER WEIDE Rick 1
4 CLAESSENS Mandy VANDE LINDE Lisa 3
5 STELDER Sacha VAN DEN BOSCH Valentijn 2
4 CLAESSENS Mandy VAN DER WEIDE Rick 1
6 EHRHARDT Jonas VAN DEN BOSCH Valentijn 2
5 STELDER Sacha 29 45 VANDE LINDE Lisa 3
      D29 V45      

Bout 1 vs. 2: SCA S1 vs Belgie
# Belgie HS Score Score HS SCA S1 #
6 DENIS Pierre-Yves SCHAAFSMA Bote 3
5 JACQUES Philippe TALBOT Laura 1
4 LEGRAND Gauthier SPIJKER Anna 2
6 DENIS Pierre-Yves TALBOT Laura 1
4 LEGRAND Gauthier SCHAAFSMA Bote 3
5 JACQUES Philippe SPIJKER Anna 2
4 LEGRAND Gauthier TALBOT Laura 1
6 DENIS Pierre-Yves SPIJKER Anna 2
5 JACQUES Philippe 45 39 SCHAAFSMA Bote 3
      V45 D39      


Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Rank Members Club(s) Country V V/M HS HR Ind Status
1 Belgie   DENIS Pierre-Yves; JACQUES Philippe; LEGRAND Gauthier    NED  1.00  135  102  +33  Advanced
2 SCA S1   SCHAAFSMA Bote; SPIJKER Anna; TALBOT Laura    NED  0.67  129  114  +15  Advanced
3 SCA S2   VAN DEN BOSCH Valentijn; VAN DER WEIDE Rick; VANDE LINDE Lisa    NED  0.33  110  119  -9  Advanced
4 Esprit   CLAESSENS Mandy; EHRHARDT Jonas; STELDER Sacha; TODOROVA Slavyana  ASSVE  NED  0.00  96  135  -39  Advanced
Round Scores
Semi-Finals Finals  
     
(1) Belgie
NED
 
  (1) Belgie
NED
 
(4) Esprit
ASSVE / NED
 
45 - 35
[Match Details] 
    (1) Belgie
NED
 
(3) SCA S2
NED
 
  45 - 40
[Match Details] 
  (2) SCA S1
NED
 
 
(2) SCA S1
NED
 
45 - 29
[Match Details] 
 
   

Fence-off for Third  
   
(4) Esprit
ASSVE / NED
 
  (3) SCA S2
NED
 
(3) SCA S2
NED
 
45 - 41
[Match Details] 
   

Semi-Finals, bout #1 of 2
# Esprit HS Score Score HS Belgie #
6 STELDER Sacha 1 1 5 5 JACQUES Philippe 3
5 TODOROVA Slavyana 2 3 10 5 LEGRAND Gauthier 1
4 EHRHARDT Jonas 3 6 15 5 DENIS Pierre-Yves 2
6 STELDER Sacha 14 20 19 4 LEGRAND Gauthier 1
4 EHRHARDT Jonas 2 22 25 6 JACQUES Philippe 3
5 TODOROVA Slavyana 1 23 30 5 DENIS Pierre-Yves 2
4 EHRHARDT Jonas 8 31 35 5 LEGRAND Gauthier 1
6 STELDER Sacha 3 34 40 5 DENIS Pierre-Yves 2
5 TODOROVA Slavyana 1 35 45 5 JACQUES Philippe 3
      D35 V45      
Semi-Finals, bout #2 of 2
# SCA S1 HS Score Score HS SCA S2 #
6 TALBOT Laura 4 4 5 5 VANDE LINDE Lisa 3
5 SCHAAFSMA Bote 6 10 6 1 VAN DER WEIDE Rick 1
4 SPIJKER Anna 5 15 12 6 VAN DEN BOSCH Valentijn 2
6 TALBOT Laura 5 20 16 4 VAN DER WEIDE Rick 1
4 SPIJKER Anna 5 25 23 7 VANDE LINDE Lisa 3
5 SCHAAFSMA Bote 5 30 25 2 VAN DEN BOSCH Valentijn 2
4 SPIJKER Anna 5 35 26 1 VAN DER WEIDE Rick 1
6 TALBOT Laura 5 40 28 2 VAN DEN BOSCH Valentijn 2
5 SCHAAFSMA Bote 5 45 29 1 VANDE LINDE Lisa 3
      V45 D29      
Finals, bout #1 of 1
# SCA S1 HS Score Score HS Belgie #
6 TALBOT Laura 0 0 5 5 JACQUES Philippe 3
5 SCHAAFSMA Bote 10 10 6 1 LEGRAND Gauthier 1
4 SPIJKER Anna 0 10 15 9 DENIS Pierre-Yves 2
6 TALBOT Laura 4 14 20 5 LEGRAND Gauthier 1
4 SPIJKER Anna 0 14 25 5 JACQUES Philippe 3
5 SCHAAFSMA Bote 8 22 30 5 DENIS Pierre-Yves 2
4 SPIJKER Anna 8 30 35 5 LEGRAND Gauthier 1
6 TALBOT Laura 5 35 35 0 DENIS Pierre-Yves 2
5 SCHAAFSMA Bote 5 40 45 10 JACQUES Philippe 3
      D40 V45      
Fence-off for Third, bout #1 of 1
# SCA S2 HS Score Score HS Esprit #
6 VAN DEN BOSCH Valentijn 2 2 5 5 EHRHARDT Jonas 3
5 VANDE LINDE Lisa 5 7 10 5 CLAESSENS Mandy 1
4 VAN DER WEIDE Rick 8 15 12 2 TODOROVA Slavyana 2
6 VAN DEN BOSCH Valentijn 5 20 15 3 CLAESSENS Mandy 1
4 VAN DER WEIDE Rick 5 25 17 2 EHRHARDT Jonas 3
5 VANDE LINDE Lisa 5 30 20 3 TODOROVA Slavyana 2
4 VAN DER WEIDE Rick 5 35 26 6 CLAESSENS Mandy 1
6 VAN DEN BOSCH Valentijn 5 40 29 3 TODOROVA Slavyana 2
5 VANDE LINDE Lisa 5 45 41 12 EHRHARDT Jonas 3
      V45 D41      

Final Results
Event finished at 15:30
Place Name Club(s) Country Members
1 Belgie   NED  Denis, Jacques, Legrand 
2 SCA S1   NED  Schaafsma, Spijker, Talbot 
3 SCA S2   NED  van den Bosch, Van Der Weide, vande Linde 
4 Esprit ASSVE  NED  Claessens, Ehrhardt, Stelder, Todorova