Round #1 - Poule
Round Seeding
Seed Name Club(s) Country Status
1 DOORAKKERS Dirk GSSVD1  NED 
2 VAN HASELEN Christian S.V.S  NED 
3 SCHREUDER Thijmen S.V.S  NED 
4 VAN DER WEIDE Rick SCHEA  NED 
5 CHIANG Enno S.V.S  NED 
6 CHIANG Enli S.V.S  NED 
7 VAN DER LINDE Lisa SCHEA  NED 
8 TERLETH Yeelen ASSVE  NED 
9 SPIJKER Anne SCHEA  NED 
10 GROENHEIDE Esther SCHEA  NED 
11 HENDRIKS Jasper S.V.S  NED 
12 _BUTIN BIK Nathan S.V.BG  NED 
13 VAN DUIJN Megan Aari HOLL  NED 
14 TODOROVA Slavyana ASSVE  NED 
15 VAN STERKENBURG Nico S.V.U  NED 
Round Scores
Poule #1
# 1 2 3 4 5 6 7 8 V V/M HS HR Ind
VAN DER WEIDE Rick
SCHEA / NED
1 D2 D4 D3 D4 V5 D0 D2 1 0.14 20 31 -11
HENDRIKS Jasper
S.V.S / NED
2 V5 D3 D3 V5 V5 V5 V5 5 0.71 31 20 +11
CHIANG Enno
S.V.S / NED
3 V5 V5 D3 D2 V5 D3 V5 4 0.57 28 26 +2
TERLETH Yeelen
ASSVE / NED
4 V5 V5 V5 V5 V5 D1 V5 6 0.86 31 20 +11
SPIJKER Anne
SCHEA / NED
5 V5 D2 V5 D2 V5 D0 D4 3 0.43 23 26 -3
VAN DUIJN Megan Aari
HOLL / NED
6 D1 D1 D0 D3 D0 D1 D2 0 0.00 8 35 -27
DOORAKKERS Dirk
GSSVD1 / NED
7 V5 D4 V5 V5 V5 V5 V5 6 0.86 34 12 +22
VAN STERKENBURG Nico
S.V.U / NED
8 V5 D1 D4 D1 V5 V5 D2 3 0.43 23 28 -5

Poule #2
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M HS HR Ind
VAN HASELEN Christian
S.V.S / NED
1 V5 D4 V5 V5 D2 D4 3 0.50 25 20 +5
SCHREUDER Thijmen
S.V.S / NED
2 D3 D4 V5 V5 V5 V5 4 0.67 27 19 +8
CHIANG Enli
S.V.S / NED
3 V5 V5 V5 V5 V5 D2 5 0.83 27 21 +6
GROENHEIDE Esther
SCHEA / NED
4 D1 D0 D3 D2 D2 D1 0 0.00 9 30 -21
VAN DER LINDE Lisa
SCHEA / NED
5 D1 D2 D4 V5 V5 D4 2 0.33 21 23 -2
TODOROVA Slavyana
ASSVE / NED
6 V5 D3 D1 V5 D1 D1 2 0.33 16 24 -8
_BUTIN BIK Nathan
S.V.BG / NED
7 V5 D4 V5 V5 V5 V5 5 0.83 29 17 +12

Round #2 - DE (All Places Fenced)
Round Seeding
Seed Name Club(s) Country V V/M HS HR Ind Status
1 DOORAKKERS Dirk GSSVD1  NED  0.86  34  12  +22  Advanced
2 TERLETH Yeelen ASSVE  NED  0.86  31  20  +11  Advanced
3 _BUTIN BIK Nathan S.V.BG  NED  0.83  29  17  +12  Advanced
4 CHIANG Enli S.V.S  NED  0.83  27  21  +6  Advanced
5 HENDRIKS Jasper S.V.S  NED  0.71  31  20  +11  Advanced
6 SCHREUDER Thijmen S.V.S  NED  0.67  27  19  +8  Advanced
7 CHIANG Enno S.V.S  NED  0.57  28  26  +2  Advanced
8 VAN HASELEN Christian S.V.S  NED  0.50  25  20  +5  Advanced
9 SPIJKER Anne SCHEA  NED  0.43  23  26  -3  Advanced
10 VAN STERKENBURG Nico S.V.U  NED  0.43  23  28  -5  Advanced
11 VAN DER LINDE Lisa SCHEA  NED  0.33  21  23  -2  Advanced
12 TODOROVA Slavyana ASSVE  NED  0.33  16  24  -8  Advanced
13 VAN DER WEIDE Rick SCHEA  NED  0.14  20  31  -11  Advanced
14 GROENHEIDE Esther SCHEA  NED  0.00  30  -21  Advanced
15 VAN DUIJN Megan Aari HOLL  NED  0.00  35  -27  Advanced
Round Scores
Table of 16 Table of 8 (Pl. 1-8) Semi-Finals Finals  
         
(1) DOORAKKERS Dirk
GSSVD1 / NED
 
  (1) DOORAKKERS Dirk
GSSVD1 / NED
 
(16) -BYE-   
    (1) DOORAKKERS Dirk
GSSVD1 / NED
 
(9) SPIJKER Anne
SCHEA / NED
 
  15 - 4 
  (8) SPIJKER Anne
SCHEA / NED
 
 
(8) VAN HASELEN Christian
S.V.S / NED
 
15 - 14   
    (1) DOORAKKERS Dirk
GSSVD1 / NED
 
(5) HENDRIKS Jasper
S.V.S / NED
 
  15 - 10 
  (5) HENDRIKS Jasper
S.V.S / NED
 
   
(12) TODOROVA Slavyana
ASSVE / NED
 
15 - 4     
    (4) HENDRIKS Jasper
S.V.S / NED
 
 
(13) VAN DER WEIDE Rick
SCHEA / NED
 
  15 - 12   
  (4) CHIANG Enli
S.V.S / NED
 
 
(4) CHIANG Enli
S.V.S / NED
 
15 - 13   
    (1) DOORAKKERS Dirk
GSSVD1 / NED
 
(3) _BUTIN BIK Nathan
S.V.BG / NED
 
  15 - 4 
  (3) _BUTIN BIK Nathan
S.V.BG / NED
 
   
(14) GROENHEIDE Esther
SCHEA / NED
 
15 - 3     
    (3) SCHREUDER Thijmen
S.V.S / NED
 
   
(11) VAN DER LINDE Lisa
SCHEA / NED
 
  15 - 10     
  (6) SCHREUDER Thijmen
S.V.S / NED
 
     
(6) SCHREUDER Thijmen
S.V.S / NED
 
15 - 13       
    (2) CHIANG Enno
S.V.S / NED
 
 
(7) CHIANG Enno
S.V.S / NED
 
  15 - 8   
  (7) CHIANG Enno
S.V.S / NED
 
   
(10) VAN STERKENBURG Nico
S.V.U / NED
 
15 - 7     
    (2) CHIANG Enno
S.V.S / NED
 
 
(15) VAN DUIJN Megan Aari
HOLL / NED
 
  15 - 3   
  (2) TERLETH Yeelen
ASSVE / NED
 
 
(2) TERLETH Yeelen
ASSVE / NED
 
15 - 3   
   

Bronze Medal  
   
(4) HENDRIKS Jasper
S.V.S / NED
 
  (3) SCHREUDER Thijmen
S.V.S / NED
 
(3) SCHREUDER Thijmen
S.V.S / NED
 
15 - 11 
   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) SPIJKER Anne
SCHEA / NED
 
  (5) CHIANG Enli
S.V.S / NED
 
(5) CHIANG Enli
S.V.S / NED
 
15 - 10 
    (5) CHIANG Enli
S.V.S / NED
 
(6) _BUTIN BIK Nathan
S.V.BG / NED
 
  15 - 8 
  (6) TERLETH Yeelen
ASSVE / NED
 
 
(7) TERLETH Yeelen
ASSVE / NED
 
13 - 5   
   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) SPIJKER Anne
SCHEA / NED
 
  (7) _BUTIN BIK Nathan
S.V.BG / NED
 
(7) _BUTIN BIK Nathan
S.V.BG / NED
 
15 - 11 
   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) -BYE- 
  (9) VAN HASELEN Christian
S.V.S / NED
 
(9) VAN HASELEN Christian
S.V.S / NED
 
 
    (9) VAN HASELEN Christian
S.V.S / NED
 
(12) TODOROVA Slavyana
ASSVE / NED
 
  15 - 10 
  (12) TODOROVA Slavyana
ASSVE / NED
 
 
(13) VAN DER WEIDE Rick
SCHEA / NED
 
15 - 11   
    (9) VAN STERKENBURG Nico
S.V.U / NED
 
(14) GROENHEIDE Esther
SCHEA / NED
 
  15 - 14 
  (11) VAN DER LINDE Lisa
SCHEA / NED
 
   
(11) VAN DER LINDE Lisa
SCHEA / NED
 
15 - 6     
    (10) VAN STERKENBURG Nico
S.V.U / NED
 
 
(10) VAN STERKENBURG Nico
S.V.U / NED
 
  15 - 14   
  (10) VAN STERKENBURG Nico
S.V.U / NED
 
 
(15) VAN DUIJN Megan Aari
HOLL / NED
 
15 - 4   
   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) TODOROVA Slavyana
ASSVE / NED
 
  (11) VAN DER LINDE Lisa
SCHEA / NED
 
(11) VAN DER LINDE Lisa
SCHEA / NED
 
15 - 4 
   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(16) -BYE- 
  (13) VAN DER WEIDE Rick
SCHEA / NED
 
(13) VAN DER WEIDE Rick
SCHEA / NED
 
 
    (13) VAN DER WEIDE Rick
SCHEA / NED
 
(14) GROENHEIDE Esther
SCHEA / NED
 
  15 - 14 
  (14) GROENHEIDE Esther
SCHEA / NED
 
 
(15) VAN DUIJN Megan Aari
HOLL / NED
 
15 - 7   
   

Table of 2 (Pl. 15-16)  
   
(16) -BYE- 
  (15) VAN DUIJN Megan Aari
HOLL / NED
 
(15) VAN DUIJN Megan Aari
HOLL / NED
 
 
   

Final Results
Event finished at 18:18
Place Name Club(s) Country
1 DOORAKKERS Dirk GSSVD1  NED 
2 CHIANG Enno S.V.S  NED 
3 SCHREUDER Thijmen S.V.S  NED 
4 HENDRIKS Jasper S.V.S  NED 
5 CHIANG Enli S.V.S  NED 
6 TERLETH Yeelen ASSVE  NED 
7 _BUTIN BIK Nathan S.V.BG  NED 
8 SPIJKER Anne SCHEA  NED 
9 VAN STERKENBURG Nico S.V.U  NED 
10 VAN HASELEN Christian S.V.S  NED 
11 VAN DER LINDE Lisa SCHEA  NED 
12 TODOROVA Slavyana ASSVE  NED 
13 VAN DER WEIDE Rick SCHEA  NED 
14 GROENHEIDE Esther SCHEA  NED 
15 VAN DUIJN Megan Aari HOLL  NED